Rozliczenie PIT-u online – łatwiejsze rozliczenie podatkowe

Każdego roku przychodzi moment, w którym każdy pracujący człowiek zmuszony jest do złożenia deklaracji podatkowej za poprzedni okres rozliczeniowy. Chodzi tutaj o wykazanie swoich przychodów i kontrolę wysokości zapłaconych podatków. Wypełnienie tego rodzaju oświadczenia wiąże się z kilkoma podstawowymi kwestiami, o których trzeba pamiętać. Jest to oczywiście dokładne sprawdzenie danych, a także wpisanie ich w odpowiednim miejscu. Ważne jest również, aby nie zapomnieć o uzupełnieniu wszystkich koniecznych rodzajów PIT, jeśli występują ku temu przesłanki.

Zmiany w zeznaniach podatkowych

Większość osób przyzwyczajona jest do samodzielnego uzupełniania podstawowych pól w dokumencie PIT-37. Jeszcze niedawno było to obowiązkiem każdego obywatela. Obecnie zaś, stosowana jest inna metoda, będąca sporym ułatwieniem dla każdego podatnika. To pracodawca jest bowiem zobowiązany do dostarczenia deklaracji podatkowej każdego z pracowników, do odpowiedniego urzędu. W zależności od lokalizacji, może to być na przykład Urząd Skarbowy Kraków Śródmieście, który wprowadzając dane do systemu, da konkretnemu podatnikowi możliwość ich skontrolowania i zatwierdzenia. Jest to o tyle przyjazna forma, że nie wymaga nawet opuszczania domu. Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony, jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu. Logowanie do systemu, w którym dostępne są wszystkie informacje polega na wpisaniu swojego numeru PESEL, a także podaniu niektórych danych z rozliczenia za rok ubiegły.

Inna forma rozliczenia

Niekiedy jednak zdarza się, że ludzie wolą samodzielnie wypełnić tego rodzaju dokument. Częste są również przypadki obowiązku złożenia innych rodzajów PIT. W tej sytuacji pomocny okazuje się program stworzony przez Ministerstwo Finansów. Są to e-deklaracje, będące elektroniczną formą tego, co zazwyczaj robiło się na papierze. Tradycyjna forma jest już bowiem mało popularna. We wspomnianym systemie należy się zalogować, a następnie wybrać rodzaj zeznania podatkowego. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, deklaracja przesyłana jest do weryfikacji, a następnie do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Na tym etapie można również pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dowodem i potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego.

Oba wskazane powyżej sposoby rozliczeń stanowią pewnego rodzaju postęp i niekwestionowane ułatwienie dla podatników. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z obsługą systemów, można skorzystać ze strony pit.frp.edu.pl, na której łatwo znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania, a także pobrać darmowy program do rozliczeń.