Korekta deklaracji PIT – jak przebiega?

Wypełnienie deklaracji PIT bywa wyzwaniem dla wielu podatników. Cała procedura stała się łatwiejsza, od kiedy można skorzystać z internetowych programów, które rozliczają PIT prawie samodzielnie. Dodatkowym udogodnieniem jest także możliwość automatycznego rozliczenia deklaracji przez urząd skarbowy. Jednak nie każdy podatnik może skorzystać z tej usługi. Wypełniając więc deklarację samodzielnie, jesteśmy narażeni na popełnienie błędu. Co robić, gdy źle wypełnimy deklarację? Urząd skarbowy poprosi nas o korektę dokumentu. Jak przebiega ta procedura? Szczegóły znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Kiedy można przeprowadzić korektę deklaracji PIT?

Korektę deklaracji PIT wykonujemy wówczas, gdy w dokumencie nastąpiła pomyłka w danych osobowych, wykonaliśmy błędne obliczenia lub chcemy nanieść zmiany w zastosowanych ulgach podatkowych.

Zarówno rozliczenie deklaracji, jaki i jej korektę możemy złożyć za pośrednictwem Internetu, wykorzystując do tego program Pitax.

Termin złożenia korekty deklaracji PIT

O złożenie korekty rozliczenia PIT możemy zostać poproszeni w czasie do 5 lat, licząc od końca roku, w którym minął termin płatności podatku. W przypadku bieżącego roku, będzie to 5 lat liczone od jego końca, czyli 31 grudnia 2022.

Proces składania korekty deklaracji PIT

Korektę deklaracji PIT można złożyć stacjonarnie w urzędzie skarbowym lub online. Ta druga możliwość jest zdecydowanie wygodniejsza i zajmuje mniej czasu. W programie Pitax wystarczy wybrać korektę zeznania, którą następnie wypełniamy i przesyłamy do wybranego urzędu.

Bez względu na to, czy wcześniejsze rozliczenie było złożone drogą tradycyjną czy elektroniczną, jego korektę zawsze możemy wykonać online.

Co z 1,5% podatku?

Istnieje możliwość złożenia korekty deklaracji PIT, która uwzględni przekazanie 1,5% podatku na wskazaną organizację pożytku publicznego. Można również złożyć korektę do dobrze wypełnionej deklaracji, jeśli wcześniej zapomnieliśmy określić, gdzie ma pójść 1 %, a zależy nam, by to zrobić.

Warunkiem przekazania 1 % z korekty deklaracji jest jej złożenie w przeciągu miesiąca od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Będzie to zatem 31 maja lub 28 lutego w przypadku PIT-28. Ponadto podatek wynikający z deklaracji musi zostać opłacony w czasie nie dłuższym niż 2 miesiące od upływu terminu składania zeznań podatkowych.

Jeśli natomiast nie wiesz, na jaką instytucję pragniesz oddać swój 1 % podatku, program Pitax ułatwi Ci decyzję. Korzystając z naszego systemu, przekażesz pieniądze na Fundację Rodzice Przyszłości, która wspiera współczesnych rodziców w wychowywaniu świadomych pociech w pełni rozwijających swój potencjał w życiu dorosłym.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*