e-Deklaracje PIT 2023/2024
2023 rok będzie wiązał się z wieloma trudnościami w rozliczeniu e-pit przez podatników. Wbrew powszechnej opinii, zmiany prawne obejmują nie tylko przedsiębiorców, lecz również osoby, których rozliczeniem podatkowym zajmuje się ich płatnik (np. pracodawca, zakład ubezpieczeń itp.)
Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie, możemy pomóc Ci w spełnieniu tego obowiązku. Wystarczy, że skorzystasz z programu PIT 2023/2024. W kilku prostych krokach sporządzisz swojego PITa.
Deklaracje podatkowe PIT 2023 możesz przekazać bezpośrednio z programu PITAX za pomocą środków komunikacji elektronicznej na serwery Ministerstwa Finansów (e-deklaracje.gov.pl). Dzięki modułowi e-deklaracji wyślesz swoje rozliczenie do odpowiedniego Urzędu Skarbowego i uzyskasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru UPO. Aby wysłać rozliczenie przez e-deklaracje musisz znać swój przychód z poprzedniego roku lub posiadać podpis kwalifikowany.
PITAX doskonale wspomaga wypełnianie zeznań rocznych. Obsługuje wszystkie formularze podatkowe. (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28 wraz z załącznikami). Darmowy Program PIT pozwoli wykazać ulgi i odliczenia PIT 2022
PIT 2024 – jeden termin dla wszystkich
Rozliczenie PIT 2024 dla wszystkich podatników – niezależnie od wybranej przez nich formy opodatkowania powinno być złożone do 2 maja 2024 r. Zmiana ta ma objąć podatników rozliczających się w formie tradycyjnej (PITy składane bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym czy za pośrednictwem poczty) oraz w formie e-PIT (z wykorzystaniem programu PIT).
Nowe zwolnienia w PIT za 2023
Poza zmianami podatkowym PIT 2024 zwiększającymi nasze obciążenia finansowe, pojawił się również szereg zwolnień/preferencji podatkowych. Wśród najistotniejszych z nich należy wyróżnić:
- Ulga na terminal płatniczy,
- Zwolnienie z PIT świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego,
- Ulga na robotyzację,
- Zwolnienie z PIT dodatku osłonowego tj. “tarczy antyinflacyjnej”,
- Ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne,
- Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów darowizn na Ukrainę,
- Ulga na zabytki.
Rozliczenie PIT Online – Pomoc na każdym kroku
Nie jesteś pewien jak rozliczyć PIT? Odpowiedzi na Twoje pytania na każdym kroku rozliczenia PIT udzieli wirtualna asystentka. Służymy również obszerną i przystępnie napisaną bazą wiedzy. Nasza infolinia czynna jest w dni robocze od godz. 9:00 do 16:00.
Co to są e-Deklaracje?
E-Deklaracje pozwalają na składanie deklaracji za pośrednictwem internetu, poprzez stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl
Wypełnione zeznanie podatkowe zostaje zapisane w formie elektronicznej i przesłane do systemu e-Deklaracji Ministerstwa Finansów, gdzie będzie podlegać dalszej weryfikacji. Podatnicy otrzymują Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO) , które zawiera numer referencyjny złożonej e-Deklaracji. Szybszy zwrot podatku
- Dzięki programowi PITAX możesz złożyć deklaracje za pośrednictwem internetu. Jako autoryzację i wiarygodny „podpis” należy podać kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za rok ubiegły. Gdy zeznania nie składano należy wpisać wartość “0”.
- Możliwe też jest złożenie przez internet rozliczenia wspólnie z małżonkiem, bez wymogu pełnomocnictwa.
- Wypełnione w programie PITAX zeznanie podatkowe jest przesłane w formie elektronicznej do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Tam otrzymuje unikalny numer referencyjny i jest analizowane.
- Gdy system e-Deklaracje zaakceptuje zeznanie wówczas przesyła je do wskazanego w nim Urzędu Skarbowego. Generuje też Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest to plik zawierający takie dane jak: nazwa deklaracji i jej numer referencyjny, data złożenia, nazwisko i NIP podatnika, itp.
Złożenie e-Deklaracji
Proces zgłoszenia e-Deklaracji do systemu e-Deklaracji Ministerstwa Finansów składa się z 3 prostych kroków:
- utworzenie zestawu e-Deklaracji na podstawie uzupełnionego wcześniej formularza w formacie XML akceptowalnym przez system obsługi wysyłki formularza do centralnego rejestru dokumentów,
- wysyłka e-Deklaracji do systemu e-Deklaracji Ministerstwa Finansów,
- pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), co może trwać od kilku minut do kilku godzin.
Jak wysłać e-Deklaracje z programu PITAX?
Aby z programu PITAX wysłać e-Deklaracje należy, tak jak w każdym przypadku, za pomocą Kreatora sporządzić zeznanie. A następnie w punkcie menu: „e-Deklaracje” wskazać je do wysłania.
Koniecznie pobierz UPO
Program PITAX wspomaga użytkownika w całym procesie. Pobiera z systemu e-Deklaracje numer referencyjny, informacje o stanie przetwarzania, a także pobiera i drukuje UPO.
Może się zdarzyć, że po wysyłce deklaracji zamiast UPO zostanie zwrócony błąd. Oznacza to, że zeznanie nie zostało zaakceptowana i nie będzie przekazane do Urzędu Skarbowego. Należy błąd usunąć poprawić deklarację, załączniki lub dane autoryzujące. Następnie należy utworzyć i wysłać nową e-deklarację i oczekiwać na UPO.
Jedynie otrzymanie prawidłowego UPO (brak informacji o błędach oraz o tym, że dokument jest w trakcie przetwarzania) jest potwierdzeniem, że zeznanie podatkowe złożono i dotarło do urzędu skarbowego.
e-deklaracja – możliwe powody odrzucenia
Dzięki asyście i kontroli programu PITAX podczas składania zeznania, odrzucenie e-Deklaracji może nastąpić wyłącznie z powodu podania błędnych danych identyfikacyjnych lub autoryzacyjnych. Np.:
- niewłaściwy wybór Urzędu Skarbowego, do którego ma trafić zeznanie podatkowe;
- brak posiadania przez wskazany urząd skarbowy aktualnych danych identyfikacyjnych podatnika;
- niezgodność danych podatnika wpisanych w deklaracji z danymi, które posiada Urząd Skarbowy (niewłaściwe imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, itp., także literówki i zbędne spacje);
- podanie jako danej autoryzacyjnej błędnej kwoty przychodu z zeszłego roku (należy podać bez zaokrągleń, nie łączyć przychodów podatnika oraz małżonka – należy wpisać jedynie kwotę przychodu podatnika).
Przekaż 1,5% Swojego Podatku
Aplikacja oprócz tego, że dba o to, by podatnik nie zapomniał o przysługujących mu ulgach i odliczeniach i daje możliwość na przekazanie 1,5% podatku dla Fundacji Rodzice Przyszłości. Wersja programu dostępna na tej stronie internetowej ułatwia przekazanie 1,5% naszej OPP, nie dając jednocześnie możliwości swobodnego wyboru innej organizacji.